

Процедура BG-RRP-1.015- “Училищна STEM среда” по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, финансиран от Европейския съюз – NextGenerationEU
В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ , гр. Шипка стартира изпълнение на проект BG-RRP-1.015-0647-CO1 финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, процедура за предоставяне на средства от механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015 – „Училищна STEM среда”.
Главна цел на проекта е:
Изграждането на училищна СТЕМ среда има за цел да повиши интереса на учениците, да подобри техните постижения в областта на науките и технологиите. Чрез извършването на строително-ремонтни дейности, които ще са последвани от закупуването на съвременно обзавеждани и високо технологично оборудване, учениците ще имат възможността да се обучават в среда и по методи близки до реалния живот. Чрез изграждането на учебна среда от ново поколение в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ учениците ще придобият нужните знания и умения, за да се реализират успешно в професиите на бъдещето.
Процедурата цели разработването на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации в обучението и преподаването.
Обща стойност: 181 043,41лв.
Начало: 13.08.2024 г.
Край:31.05.2026 г.
Откриване
На 23.04.2026г. в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Шипка се състоя тържественото откриване на STEM център в две направления – „Математика и информатика“ и „Природни науки“, както и на три Високотехнологични класни стаи.
Един мащабен образователен проект, чрез който се създава интегрирана учебна среда от ново поколение. Проект, който обединява науката, технологиите, инженерството и математиката в съвременна, интерактивна и вдъхновяваща учебна среда, която поощрява изследователския подход и практическата насоченост на знанията на учениците.
Двата нови кабинета вече очакват своите малки изследователи. В тях учениците ще наблюдават, ще експериментират, ще конструират и ще откриват. С други думи – ще учат спонтанно – с очи, с ръце и сърце.
Официалната церемония бе уважена от госпожа Аксения Тилева – заместник-кмет „Стратегически планове и проекти“ в Община Казанлък и госпожа Веска Панайотова – кмет на град Шипка, директори на училища и детски градини, приятели и партньори на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“.










